Koty syjamskie łatwo poznać po ich charakterystycznym umaszczeniu i intensywnie niebieskich oczach. Ich ojczyzną jest Syjam, czyli współczesna Tajlandia. Były tam bardzo dobrze traktowane, a nawet czczone – wierzono, że dusze zmarłych wstępują w ciała pupili. Koty syjamskie często mieszkały w pałacach i świątyniach, gdzie były karmione jak najlepszym jedzeniem. Traktowano je jak strażników – swoim miauczeniem alarmowały mnichów o tym, że do świątyni się ktoś zbilża.
Kot syjamski – historia
Kot syjamski to bardzo stara rasa kotów. Jej pochodzenie nie jest jednoznaczne, wiadomo jednak, że wywodzi się z Azji, a dokładniej z Tajlandii. W “Książce z wierszami o kotach” z 1350 roku, która należy do zbiorów Biblioteki Narodowej w Bangkoku, znaleziono opis kota o jasnym umaszczeniu z ciemnymi znaczeniami na łapach, ogonie i uszach, co do złudzenia przypomina kota syjamskiego.
Koty syjamskie były związane głównie ze świątyniami. Traktowano je jak święte stworzenia – były otoczone najlepszą opieką. Pełniły ważną rolę – po śmierci człowieka w ich ciała miała wstępować jego dusza. Według jednej z legend pewien kot syjamski strzegł wazy. Miał tak skupić się na swoim zadaniu, że owinął ją ogonem, a od ciągłego patrzenia na nią dostał zeza. W ten sposób tłumaczono fakt, że ówczesne koty syjamskie miewały m.in. wady wzroku. Obecnie takie wady są niedopuszczalne i eliminowane na etapie hodowlanym.
Kot syjamski – wygląd
Syjamy to koty średniej wielkości o smukłej sylwetce. Ich waga zależy od płci – kotki 2,5-3,5 kg, samce – 3,5-4,5 kg. Głowa kota syjamskiego jest dopasowana do gabarytów ciała, osadzona na długiej szyi. Uszy są duże, szerokie u nasady, a oczy niebieskie, w kształcie migdałów. Ogon kota syjamskiego jest długi i zwęża się w kierunku końca. Syjamy nie posiadają podszerstka, ich sierść jest krótka i gładko przylega do skóry.
Umaszczenie
Koty syjamskie mają umaszczenie typu point – z ciemnymi znaczeniami na pyszczku, uszach, ogonie i kończynach. Reszta sierści ma jaśniejszy kolor. Najpopularniejsze warianty to:
- seal point – brązowo-czarne znaczenia przy jasnej sierści
- chocolate point – intensywnie czekoladowe znaczenia przy płowej sierści
- lilac point – znaczenia w odcieniu szaro-różowym, prawie biała sierść
- blue point – srebrzyste i szaroniebieskie znaczenia, przy jasnoszarej sierści
Kot syjamski – charakter i usposobienie
Koty syjamskie są wesołe i energiczne. Bardzo lubią się bawić i potrzebują aktywności. Z tego względu potrzebują właściciela, który będzie mógł poświęcić im odpowiednio dużo uwagi. Syjama warto angażować w interaktywne zajęcia – sprawdzą się tu różne zabawki na inteligencję dla kotów. W mieszkaniu powinien znajdować się też odpowiednio duży drapak, na którym kot będzie mógł ostrzyć pazury, odpoczywać oraz obserwować otoczenie. Przy odrobinie konsekwencji i systematyczności, koty syjamskie mogą nauczyć się podstawowych sztuczek.
Koty syjamskie są towarzyskimi pupilami. Potrzebują stałego kontaktu z członkami swojej rodziny i nie powinny być na długo zostawiane same. Jeśli nie będą otrzymywać odpowiednio dużo uwagi, syjamy mogą stać się naprawdę nieznośne. W ich naturze leży głośne i częste miauczenie, co warto wiedzieć zanim podejmiemy decyzję o przygarnięciu kota syjamskiego.
Pielęgnacja kota syjamskiego
Koty syjamskie nie potrzebują specjalnej pielęgnacji. Należy je regularnie wyczesywać odpowiednią szczotką, aby usunąć martwe włosie. W ten sposób zapobiegamy zakłaczeniu, czyli zaleganiu sierści w przewodzie pokarmowym kota. Nie można zapomnieć o przycinaniu pazurów, higienie oczu i uszu.
Żywienie kota syjamskiego
Zbilansowana dieta jest niezbędna do utrzymania kota w zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Każdy posiłek powinien dostarczać mu składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju. Karma musi być dostosowana do wieku i poziomu aktywności kota – ważne jest dzienne zapotrzebowanie energetyczne, które każdy pupil ma inne.
Podstawą jadłospisu kota syjamskiego musi być mięso, ponieważ mruczki to bezwzględni mięsożercy. Oznacza to, że ich organizm nie jest dobrze przystosowany do przyswajania produktów roślinnych, takich jak warzywa i owoce. Mogą one stanowić wyłącznie dodatek do kociej diety. Warto unikać produktów zawierających zboża, ponieważ są one ciężkostrawne i mogą wywoływać alergie oraz nietolerancje pokarmowe.
Artykuły dla kotów na hejzoo.pl
W naszym sklepie znajdziesz podstawowe produkty potrzebne do opieki nad kotem syjamskim. W asortymencie hejzoo dostępne są suche i mokre karmy dla kotów, przysmaki, zabawki i artykuły higieniczne. Sprawdź naszą ofertę i skompletuj wyprawkę dla swojego kota syjamskiego.
sucha karma dla kota
mokra karma dla kota
przysmaki dla kota
żwirek