Większość z nas słyszała kiedyś o psach miniaturkach, ale wiecie że istnieją także koty miniaturki? W poniższym artykule dowiesz się skąd wzięły się takie koty, które rasy możemy zaliczyć do miniaturowych oraz czy są one narażone na jakieś specyficzne problemy zdrowotne spowodowane przez ich mały rozmiar.
Potencjalne problemy zdrowotne
Przez swój niespotykany rozmiar ciała, koty miniaturki często narażone są na różne schorzenia. Dzięki temu, że są mniejsze od zwykłych kotów są też dużo bardziej narażone na liczne urazy. Gen karłowatości osłabia ich organizm przez co mruczek potrzebuje delikatnego traktowania do końca życia. Koty te narażone są na liczne problemy z sercem, kruchością kości i słabszymi mięśniami. Niestety ich życie podobnie jak wzrost również jest krótsze - nawet o kilka lat w porównaniu do większych mruczków.
Podsumowując, jeśli chcemy koniecznie wybrać pupila o zdecydowanie mniejszych gabarytach, decydujmy się na rasy naturalnie mniejsze jak np. kot singapurski czy cornish rex. Nie licząc małego wzrostu, są one również z natury zdrowymi rasami.
Jak powstały kocie miniaturki?
Nie wszystkie kocie miniaturki powstały w wyniki naturalnej mutacji genetycznej. Niektóre z nich powstały dzięki celowym działaniom hodowców, którzy chcieli stworzyć kota najbardziej podobnego do słodkiego kociaka, który z wyglądu nigdy nie będzie wyglądał jak dorosły kot. Mruczki te zazwyczaj są bardzo towarzyskie i przyjacielsko nastawione do swoich właścicieli. Rekordowo małym kotem, który został nawet wpisany do księgi rekordów Guinnessa był kot rasy himalajskiej o imieniu Tinker Toy - miał tylko 19 cm długości, 7 cm w kłębie i ważył zaledwie 0,7 kg.
Najmniejsze rasy kotów
Kot singapurski – to najmniejsza rasa kotów stworzona w sposób naturalny, czyli bez żadnej ingerencji człowieka. Dzięki temu nie jest zagrożona żadnymi chorobami genetycznymi. Koty singapurskie są dwa razy mniejsze od klasycznych mruczków i ważą około 3 kg.
Devon rex – mruczki tej rasy ważą od 2 do 4 kg, a ich główną cechą charakterystyczną są szerokie uszy przypominające uszy nietoperza. Devon rex ma krótką i lekko pokręconą sierść fakturą przypominającą futro barana.
Toy bobtail - dorosły przedstawiciel tej rasy waży zazwyczaj mniej niż 2 kg, co czyni go jednym z najmniejszych kotów na świecie. Co ciekawe koty te mają krótsze łapki z tyłu i bardzo króciutki ogon. Dzięki swojej drobnej budowie ciała, zawsze wyglądają jak młode kociaki.
Munchkin – koty te ważą zazwyczaj 2-4 kg, a do tego są bardzo niskie. Posiadają wyjątkowo krótkie łapki przez co wyglądem przypominają jamnika. Dzięki swojej niepowtarzalnej budowie ciała niestety są narażone na problemy ze stawami. Ciężko im także doskakiwać do miejsc, gdzie koty o normalnej budowie ciała wskakują bez problemu. Dlatego bardzo istotne jest odpowiednie przystosowanie domu.
Bambino – ten mały kot wygląda jak miniaturowy sfinks. Został on bowiem stworzony dzięki skrzyżowaniu sfinksa z munchkinem. Dorosłe osobniki ważą mniej więcej 2-4 kg i mierzą 15-17 cm.
Kot perski miniaturowy – koty te występują w dwóch wariantach, miniaturowym ważącym około 2 kg i filiżankowym ważący tylko 1 kg. To z natury łagodne i bardzo przyjacielskie mruczki, które uwielbiają się bawić. Historia tej rasy nie jest jednak tak wesoła, gdyż perskie miniatury powstały w wyniku poważnych mutacji powodowanych łączeniem wyłącznie kotów z genem karłowatości.
Dieta kotów miniaturowych
Zbilansowana dieta jest niezbędna do utrzymania kota w zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Każdy posiłek powinien dostarczać mu składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju. Karma musi być dostosowana do wieku i poziomu aktywności naszego kota – ważne jest dzienne zapotrzebowanie energetyczne, które każdy pupil ma nieco inne. Podstawą jadłospisu kotów miniaturowych powinno być mięso, ponieważ mruczki to bezwzględni mięsożercy. Oznacza to, że ich organizm nie jest dobrze przystosowany do przyswajania produktów roślinnych, takich jak warzywa i owoce. Mogą one stanowić wyłącznie dodatek do kociej diety. Warto unikać także produktów zawierających zboża, ponieważ są one ciężkostrawne i mogą wywoływać alergie oraz nietolerancje pokarmowe.
Szeroki wybór na Hejzoo.pl
W naszym sklepie internetowym znajdziesz nie tylko karmy dla psów i kotów, ale także dla królików, gryzoni, rybek, ptaków i zwierząt terrarystycznych. W naszej ofercie dostępne są także artykuły higieniczne, zabawki czy smycze oraz przysmaki dla wszystkich zwierząt domowych. Wejdź na hejzoo.pl i sprawdź co dla Was przygotowaliśmy!
Podobał Ci się ten artykuł? Te także mogą Cię zaciekawić!
Kot szkocki zwisłouchy - opis rasy
Kot europejski krótkowłosy - dachowiec czy jednak nie?
Zapalenie pęcherza u kota – co robić?
Ruja u kotki – podstawowe informacje