Witamy w sklepie HEJZOO!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Papugi w domu – gatunki, żywienie, akcesoria i opieka
  3. Papugi w domu – gatunki, żywienie, akcesoria i opieka

Papugi to wyjątkowe zwierzęta. Są kolorowe, piękne i bardzo inteligentne. Opieka nad takim pupilem bywa satysfakcjonująca, ale również wymagająca. Papugi to zwierzęta egzotyczne – życie z nimi znacząco różni się od relacji z typowymi pupilami, takimi jak pies czy kot. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o kupnie papugi, koniecznie zapoznaj się z podstawowymi informacjami dotyczącymi jej żywienia, zwyczajów oraz opieki nad nią. Warto również poszukać w okolicy weterynarza, który posiada odpowiednią wiedzę na temat badania i leczenia papug. Przygotowujesz się do kupienia papugi? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Gatunki papug, które można hodować w domu

Istnieje wiele gatunków papug, które można hodować w domu. Jeśli zastanawiasz się nad posiadaniem niewielkiej papużki domowej, rozważ zakup papużki falistej lub papużki nierozłączki. Średniej wielkości papugi, takie jak aleksandretta, lorys czy żako, są również odpowiednie do utrzymania w mniejszych mieszkaniach, gdzie nie ma miejsca na dużą klatkę. Z kolei większe papugi, jak ara czy kakadu, wymagają obszernych klatek i nie są zalecane do trzymania w niewielkich przestrzeniach, takich jak kawalerki.

Oprócz rozmiaru papugi i dostępnej przestrzeni, ważne są także inne czynniki przy wyborze gatunku. Zanim zdecydujesz się na konkretną papugę, zastanów się, ile czasu codziennie będziesz mógł jej poświęcić. 

Istotne jest również pochodzenie ptaka. Należy pamiętać, że nawet jeśli wybierzesz gatunek dobrze dostosowany do twojego stylu życia, niewłaściwie zsocjalizowana, doświadczająca traumy lub nieprzyjemności papuga może stwarzać problemy. Dlatego unikaj zakupu papugi z niepewnego źródła, np. ze względu na jej niższą cenę. Postaraj się zweryfikować sprzedawcę, a jeśli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości co do jego szczerości czy warunków, w jakich żyją jego papugi, poszukaj innego hodowcy. 

Jakie papugi można mieć w domu?

Papuga falista – jest niewielka, długość jej ciała wynosi około 20 cm, a waga – 20-30 g. Papuga falista nie należy do najgłośniejszych, ale jest aktywna i energiczna. Jest w stanie nauczyć się kilku słów czy prostych melodii. Długość życia papugi falistej to 5-6 lat.

Nimfa – te papugi są nieco większe – mierzą około 35 cm, a ich waga może się wahać między 70 a 120 g. Nimfy posiadają czubek, który stawiają, kiedy są podekscytowane lub wystraszone. Nimfy są spokojne i łatwo się uczą naśladowania dźwięków. Papuga nimfa żyje 10-15 lat. 

Papużka nierozłączka – to drobny ptak osiągający 18 cm długości i około 60 g wagi. Nawiązuje silną więź z partnerem, dlatego warto zastanowić się nad zapewnieniem nierozłączce towarzystwa. Warto wiedzieć, że ten gatunek papug należy do aktywnych i głośnych. Długość życia papużki nierozłączki to 10-15 lat. 

Aleksandretta – w obrębie tego gatunku wyróżnia się różne aleksandretty, np. różane i chińskie. Niektóre z nich są niewielkie (30 cm), inne osiągają pokaźne rozmiary – 60 cm długości i 250 g masy ciała. Aleksandretty bywają charakterne i wymagają doświadczonego opiekuna. Są w stanie nauczyć się słów czy melodii. Długość życia aleksandretty zależy od gatunku.

Afrykanka – w obrębie tego gatunku również wyróżnia się kilka papug, m.in. meyera, senegalska, czerwonoczelna. Afrykanki należą do większych papug – 20-35 cm długości i 100-400 g masy ciała. Nie są to bardzo wymagające papugi. Afrykanki uczą się pojedynczych słów, prostych melodii i dźwięków. Te ptaki są ciekawskie i chętne do zabawy. Niektóre afrykanki żyją nawet 30 lat. 

Papuga białobrzuszka – jedna z najbardziej aktywnych papug. Przedstawiciele tego gatunku bywają charakterni i uparci. Co prawda nie naśladują dźwięków, ale za to chętnie uczą się różnych sztuczek. Papugi białobrzuszki mierzą około 25 cm i ważą 150 g.

Żako – są uważane za najinteligentniejsze ptaki – niektóre ich zdolności intelektualne można przyrównać do kompetencji kilkuletnich dzieci. Żako potrzebuje stałej stymulacji, aby móc się rozwijać. Warto pamiętać o tym, że są to papugi wrażliwe na zmiany, dlatego warto zachowywać codzienną rutynę. Żako to większe papugi – mogą mierzyć 40 cm i ważyć 400-500 g. Żako żyją około 23 lat.

Ara – w zależności od gatunku, ara może ważyć około 300-400 g lub nawet 2 kg. Ary to inteligentne ptaki, które bardzo chętnie towarzyszą opiekunom w ich codziennym życiu. To silne papugi, o czym zawsze należy pamiętać. Ary często się ekscytują, bywają niecierpliwe, a nawet obrażalskie. Te papugi są ciekawskie i potrzebują stymulacji. Długość życia ary jest zależna od gatunku – może to być 40, 50 a czasem więcej lat!

Kakadu – występuje 12 gatunków kakadu. Niektóre z nich mogą mierzyć nawet 55 cm i ważyć około 1 kg. Kakadu lubią zabawę i naśladowanie słów opiekunów. Potrafią wydawać bardzo głośne dźwięki, co może być uciążliwe zarówno dla właściciela, jak i sąsiadów. Stęskniona czy sfrustrowana papuga kakadu może zdemolować mieszkanie, a w skrajnych przypadkach zaatakować opiekuna. Kakadu żyją 40-60 lat. 

Co jedzą papugi domowe?

Większość papug to ziarnojady. Ich głównym źródłem odżywiania powinny być ziarna wysokiej jakości dopasowane do indywidualnych potrzeb danego gatunku. Pokarm dla papugi możesz przygotowywać w domu, jednak równie dobrze możesz skorzystać z gotowej, zbilansowanej karmy dla papug.

Wszystkim papugom należy podawać świeże warzywa i owoce, ponieważ są one kluczowe w ich żywieniu. Zawierają one makro- i mikroelementy oraz witaminy, co czyni je niezbędnym składnikiem codziennej diety dla pierzastych towarzyszy.

Dobrze jest podawać papudze owoce i warzywa dostępne w danym sezonie. Latem gruszki, brzoskwinie, maliny, jagody, porzeczki, cukinię, czereśnie, wiśnie i morele, zimą – mandarynki, ananasy, winogrona oraz inne owoce importowane, a także marchewkę, pomidory i kapustę pekińską. Wszystkie warzywa i owoce trzeba umyć przed podaniem ich papudze.

Zabawki dla papugi

W klatce każdej papugi powinny znajdować się zabawki, które pozwolą papudze rozwijać się i zachować dobrą kondycję fizyczną. Dobrze sprawdzą się sznureczki, dzwoneczki oraz huśtawki. Takie akcesoria znajdziesz w każdym sklepie zoologicznym. Ważne, aby były one solidnie wykonane, z materiałów, które nie są toksyczne czy niebezpieczne dla ptaków.

Papuga w domu

Papugi to wyjątkowe zwierzęta, które potrafią być kapryśne i wymagające, ale za to sprawiają wiele radości swoim opiekunom. Są piękne i inteligentne, co zwiększa ich popularność wśród miłośników zwierząt. Przed podjęciem decyzji o kupnie papugi, warto dokładnie zapoznać się z wszelkimi informacjami dotyczącymi jej gatunku. Zbilansowana dieta i odpowiednia opieka sprawią, że papuga będzie zdrowa i szczęśliwa.

Akcesoria dla papugi

W naszym sklepie internetowym znajdziesz karmę i akcesoria potrzebne do opieki nad papugą. Wejdź na hejzoo.pl i sprawdź naszą ofertę! 



ZAKUPY W HEJZOO, FRAJDA GWARANTOWANA