Witamy w sklepie HEJZOO!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Sylwestrowa noc a zwierzęta - o czym warto pamiętać
  3. Sylwestrowa noc a zwierzęta - o czym warto pamiętać

Sylwestrowa noc, ze względu na głośne fajerwerki, huk petard i liczne imprezy może być bardzo stresująca dla naszych zwierząt. My hucznie obchodzimy zakończenie roku, ale nasi czworonożni przyjaciele zdecydowanie wolą ciszę i spokój.


O czym warto pamiętać?

Przygotowanie pupila do sylwestrowej nocy może pomóc w zminimalizowaniu stresu związanego z hukiem petard i fajerwerków. Oto kilka kroków, które możesz podjąć:

  1. Zapewnij bezpieczne miejsce schronienia. Najlepiej ulokować pupila w cichym i bezpiecznym miejscu, które dobrze zna.

  2. Upewnij się, że zwierzak ma aktualną obrożę z identyfikatorem. W przypadku ucieczki spowodowanej stresem i strachem przed głośnymi odgłosami będzie można go dużo łatwiej znaleźć.

  3. Skonsultuj się z weterynarzem. Dobrym pomysłem będzie wizyta u weterynarza, który może przepisać odpowiednie leki, potrzebne w odstresowaniu naszego zwierzaka podczas sylwestrowej nocy. 

  4. Weź psa na długi spacer. Zapewnij swojemu pupilowi długi i wyczerpujący spacer, który pozwoli mu później w utrzymaniu spokoju.

  5. Stwórz spokojne środowisko. Włącz spokojną muzykę lub biały szum, aby stłumić dźwięki z zewnątrz. Spokojne otoczenie może pomóc w zminimalizowaniu stresu.

  6. Zabawki i rozrywka. Zapewnij swojemu zwierzakowi ulubione zabawki i inne formy rozrywki, które będą go zajmować i odwracać uwagę od otaczającego hałasu.

  7. Regularne posiłki. Zadbaj o to, aby zwierzę zjadło o odpowiedniej porze. Z pełnym żołądkiem może być bardziej zrelaksowane.

  8. Unikaj fajerwerków. Twoje zwierze najbardziej boi się hałasu, więc sam też ogranicz ten hałas do minimum.

  9. Okazanie cierpliwości. Bądź cierpliwy i okazuj swojemu pupilowi dodatkową uwagę w trakcie sylwestrowej nocy. Twój spokój i wsparcie mogą pomóc mu przejść przez ten trudny czas.

Przygotowanie pupila do sylwestra wymaga sporej dawki empatii i troski, ale może znacznie poprawić jego komfort i bezpieczeństwo podczas tego głośnego święta.

Przygotowania najlepiej zacząć szybciej

Optymalnym krokiem przed zbliżającym się Sylwestrem jest wizyta w klinice weterynaryjnej kilka dni przed zbliżającą się imprezą, aby skonsultować się z lekarzem w sprawie ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia. Taki wstępny etap pozwoli specjaliście odpowiednio wcześnie dostosować strategię przygotowań do sylwestra, dostosowaną do indywidualnych potrzeb naszego pupila.

W przypadku zwierząt w pełni zdrowych można przystąpić do przygotowań nawet dzień przed sylwestrem, a nawet w ostatni dzień grudnia. Ważne jest jednak, aby zacząć te przygotowania na tyle wcześnie, aby zwierzę nie miało jeszcze kontaktu z dźwiękami wystrzałów z zewnątrz.

W sytuacji, gdy zwierzak doświadcza silnego stresu i objawów ataków paniki, zaleca się rozpoczęcie stosowania środków uspokajających nawet kilka dni przed nocą sylwestrową. Dobór takich środków powinien odbyć się pod nadzorem lekarza weterynarii, który dostosuje je do indywidualnych potrzeb zwierzęcia, zapewniając ich maksymalną skuteczność w trakcie sylwestrowych celebracji.

Jak zmniejszyć stres u pupila?

Zmniejszenie stresu u pupila w sylwestrową noc wymaga zastosowania kilku metod. Oto kilka sugestii:

  • Zorganizuj dla zwierzaka bezpieczne i ciche miejsce schronienia, najlepiej w pomieszczeniu, gdzie nie będzie słyszał zbyt intensywnie dźwięków z zewnątrz. To miejsce może być zasłonięte, aby stworzyć dodatkową barierę przed bodźcami zewnętrznymi.
  • Zaproponuj zwierzakowi ulubione zabawki czy smakołyki, aby rozproszyć jego uwagę i skierować ją na coś pozytywnego.
  • Zastosuj tabletki uspokajające dostępne do przepisania w pracowni weterynaryjnej.
  • Zachowuj się spokojnie i pewnie, aby nie przekazywać swojemu zwierzakowi uczucia niepokoju. Twój spokój może być dla niego źródłem bezpieczeństwa.
  • Często zwierzęta czują się bezpieczniej, gdy są blisko swoich opiekunów. Zapewnij pupili ciepło i bliskość w sylwestrową noc, aby pomóc im przetrwać ten trudny czas.
  • Odtwórz spokojną muzykę lub relaksacyjne dźwięki, aby stłumić odgłosy petard i fajerwerków. 
  • Jeśli pupil reaguje na hałas strachem, w żadnym wypadku go za to nie karaj, pogłębi to tylko jego reakcje.
  • Przed sylwestrową nocą wybaw się porządnie ze zwierzakiem i weź go na długi spacer. To pomoże mu lepiej przejść przez ten dzień.

Atak paniki - co robić

Pomimo zastosowania się do wszystkich zaleceń niestety nadal istnieje szansa, że nasz pupil dozna silnego ataku paniki. Co wtedy zrobić?

  • Bezwzględnie zachowaj spokój, Twoje opanowanie wpływa na zachowanie pupila. Bądź ostrożny i unikaj gwałtownych ruchów.
  • Pozwól zwierzakowi schować się w jego bezpieczne miejsce i nie przeszkadzaj mu,
  • Wyłącz głośną muzykę, zasłoń okna i spróbuj zredukować hałas z podwórka. Ogranicz wszystkie czynniki, które mogą powodować stres u Twojego czworonożnego przyjaciela.
  • Daj znać zwierzakowi, że jest obok, sama obecność właściciela, powoduje uczucie bezpieczeństwa. 
  • Zachowuj się normalnie jakby nic się nie działo, twoje nietypowe zachowania mogą tylko bardziej zestresować zwierzaka.
  • Jeżeli ataki nie ustępują, skontaktuj się niezwłocznie z weterynarzem.

Nie mam żadnego zwierzaka, czy mogę jakoś pomóc?

Jeśli sam nie posiadasz zwierzaka, ale przejmujesz się ich dobrostanem zdecydowanie zachęcamy do rezygnacji z używania petard i fajerwerków. Fajerwerki stanowią poważne źródło stresu, a ich gwałtowne wybuchy często prowokują ataki paniki, które mogą skończyć się ucieczką.  Niestety, sylwestrowa noc często skutkuje takimi ucieczkami przerażonych zwierząt. W przypadku zauważenia psów lub kotów błąkających się po ulicach, parkach czy lasach pierwszego dnia nowego roku, powinniśmy natychmiast zareagować. Mogą to być zwierzęta, które uciekły w strachu w sylwestrową noc.  Pomoc w przywróceniu tych zwierząt do ich właścicieli jest niezwykle istotna.

Jeśli masz dostęp do piwnicy, szopy, garażu lub innego pomieszczenia, które mogłoby stanowić schronienie dla zwierząt, rozważ pozostawienie uchylonych drzwi - w ten sposób nawet bezdomne psy lub koty będą miały możliwość schronienia się w bezpiecznym miejscu podczas trwających obchodów.


Artykuły dla zwierząt na hejzoo.pl   

Jeżeli szukasz idealnej karmy dla swojego pupila, na pewno znajdziesz ją w ofercie naszego sklepu. Nasz asortyment to nie tylko karmy dla zwierząt, ale również różnorodne akcesoria, przysmaki, drapaki czy zabawki. Koniecznie sprawdź naszą ofertę!      

Karmy dla psów

Karmy dla kotów

Króliki i gryzonie

Akwarystyka

Terrarystyka


Na naszym blogu regularnie pojawiają się wpisy dotyczące pielęgnacji i żywienia, a także porady dotyczące różnych zwierząt domowych. Przeczytaj nasze ostatnie artykuły:      



ZAKUPY W HEJZOO, FRAJDA GWARANTOWANA