Witamy w sklepie HEJZOO!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Szczur domowy – podstawowe zasady pielęgnacji
  3. Szczur domowy – podstawowe zasady pielęgnacji

Szczur domowy, to często bardzo niedoceniany i błędnie postrzegany przez ogół społeczeństwa pupil, znany bardziej jako symbol brudu i chorób. W rzeczywistości może być doskonałym towarzyszem domowego zacisza. To wbrew pozorom bardzo inteligentne, towarzyskie i pełne energii gryzonie, które potrafią nawiązywać silne więzi z opiekunami, dostarczając im przy tym wiele radości. Aby jednak nasz hodowany w domu szczur mógł cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją, konieczna jest jego odpowiednia pielęgnacja oraz świadomość specyficznych potrzeb tego gatunku. W poniższym artykule przedstawimy Wam pokrótce podstawowe zasady opieki nad tymi małymi zwierzątkami, opiszemy ich dietę oraz niezbędne akcesoria potrzebne do ich prawidłowego rozwoju. Czytaj dalej! 

Szczur domowy – historia 

Pierwsze wzmianki o tych gryzoniach, możemy znaleźć już za czasów starożytnych Chin, gdzie zwierzęta te były równocześnie uważane za szkodniki, jak i zwierzęta do pewnego stopnia udomowione. Z kolei w średniowiecznej Europie, szczury zyskały bezapelacyjnie negatywną sławę, jako roznosiciele dżumy i innych chorób zakaźnych. Jednak i na starym kontynencie z czasem zaczęto dostrzegać ich nieprzeciętną inteligencję i potencjał jako małe zwierzątko domowe. W XIX wieku szczury stały się także bardzo popularne wśród naukowców, którzy zauważyli ich wyjątkowe zdolności do nauki oraz łatwość w ich hodowli. Początkowo wiele z przeprowadzanych eksperymentów było skrajnie nieetycznych, jednak i to już się zmieniło.  

Współczesna historia szczurów domowych rozpoczyna się w XIX wiecznej Anglii, gdzie hodowane były jako zwierzęta laboratoryjne i po części także jako domowi pupile. Szczególnie w historii zapisał się znany królewski szczurołap - Jack Black, który przyczynił się do popularyzacji szczurów jako zwierząt domowych. Dzięki hodowcom takim jak Black, gryzonie te stały się również dużo bardziej zróżnicowane pod względem kolorów, jak i wzorów na futrze.  

Obecnie szczury są już powszechnie uważane za zwierzęta domowe, stawiane na równi z myszami czy chomikami. Gównie cenione są za swoją inteligencję, łatwość w hodowli i przyjacielskie usposobienie. Jednakże spoglądając na całą ich historię, jasno widać, że nie była ona taka łatwa, a drogę jaką musiały pokonać do obecnego statusu miały wyjątkowo ciężką. 

Podstawowe zasady pielęgnacji 

Jeśli mowa o pielęgnacji szczurów, to naprawdę nie masz się o co martwić. Zwierzęta te nie są wymagające i zazwyczaj same potrafią o siebie zadbać. Same myją swoje futerko i nie potrzebują do tego Twojej pomocy, wyjątkiem są tylko rasy z długim włosiem, które warto od czasu do czasu delikatnie przeczesać. W łatwy sposób możesz zadbać także o zęby pupila. Wystarczy do tego tylko odpowiednia karma i drewniane zabawki, które pomogą w ścieraniu się zębów. 

Prawidłowa opieka opiera się również na odpowiednim wyposażeniu, czyli właściwej wielkości klatce, dobrym podłożu, a także sprzątaniu tej, że klatki. Pełne czyszczenie z dezynfekcją należy wykonywać co najmniej raz w tygodniu. Pamiętaj też o tym, że szczury to zwierzęta stadne, dlatego najlepiej trzymać je w parach lub grupach tej samej płci, aby uniknąć samotności i zapewnić im odpowiednią stymulację społeczną. 

Co jedzą szczury? 

Szczury są w zasadzie wszystkożerne, a więc potrzebują zróżnicowanej diety, aby utrzymać pełne zdrowie i prawidłowo się rozwijać. Oto lista pokarmów, które powinieneś uwzględnić w diecie swojego pupila: 

  • Owoce: jabłka, gruszki, banany, winogrona, jagody, melony. Unikaj cytrusów, ponieważ mogą powodować problemy żołądkowe. 

  • Warzywa: marchew, brokuły, kalafior, cukinia, ogórek, papryka, zielony groszek, kukurydza. Unikaj surowych ziemniaków i roślin strączkowych. 

  • Zboża: pszenica, owies, kukurydza i słonecznik. 

  • Orzechy: niewielkie ilości orzechów (np. orzechy laskowe, migdały, orzechy włoskie) są dobrym źródłem zdrowych tłuszczów. 

  • Gotowane chude mięso oraz gotowane jajka

  • Specjalistyczna karma dla szczurów: to wysokiej jakości granulowane mieszanki, które są w stanie zapewnić tym małym zwierzakom wszystkie niezbędnych składniki odżywcze. 

  • Świeża woda: nie zapomnij o wodzie, szczury zawsze powinny mieć dostęp do świeżej, czystej wody, najlepiej w butelce z kulką, aby uniknąć wszelkich zanieczyszczenia. 

Choć szczury nie są wybredne tak jak ludzie, to potrzebują dobrze zbilansowanej diety, która dostarczy im wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dlatego najbezpieczniejszym i najczęściej stosowanym sposobem żywienia szczurów jest podawanie im wysokiej jakości karmy z indywidualnymi dodatkami w postaci warzyw lub owoców. 

Tych produktów unikaj w szczurzej diecie! 

Teoretycznie szczury są wszystkożerne, jednak w praktyce lepiej unikać niektórych produktów w ich zdrowej diecie: 

  • Cebula i czosnek - mogą powodować anemię i problemy trawienne. 

  • Surowe ziemniaki - zawierają toksyczne związki. 

  • Cytrusy - wywołują problemy żołądkowe. 

  • Awokado – silnie toksyczne dla wielu zwierząt, w tym szczurów. 

  • Mleko, ser, jogurt – gryzonie mogą spożywać niewielkie ilości nabiału, jednak w nadmiarze może wywołać problemy trawienne. 

  • Słodycze i słone przekąski - zawierają duże ilości cukrów i soli, które nie są pożądane z zwierzęcej diecie. 

Lista niezbędnych akcesoriów  

Nie tylko właściwy pokarm jest ważny, jeśli chcecie by Wasz mały pupil żył jak najdłużej i w jak najlepszym zdrowiu, musicie zadbać również o właściwe wyposażenie jego klatki. 

  • Zaczynając od samej klatki, powinna być ona jak największa i jak najbardziej przestronna. Minimalne wymiary to 70 cm długości, 40 cm szerokości i 60 cm wysokości. Klatka powinna być także dobrze wentylowana, najlepiej z metalowymi prętami. 

  • Istotne jest również samo podłoże, po którym chodzić będzie Wasz szczurek. Ich mocz ma dość intensywny zapach, dlatego odradza się podłoża zrobione z siana. Dużo lepiej sprawdzą się klasyczne biodegradowalne żwirki drewniane, lub ściółka konopna.  

  • Zapewnij zwierzakowi drewniany lub plastikowy domek, który dostarczy odpowiednią dawkę prywatności oraz idealne miejsce do relaksu i wypoczynku. 

  • Niezbędną jest także miseczka na karmę oraz oddzielne butelka na wodę. 

  • Nie zapomnij też o zabawkach! Idealnie sprawdzi się kołowrotek o odpowiedniej średnicy, aby szczur mógł w nim biegać i ćwiczyć. Rury i tunele do eksploracji i zabawy oraz różnego rodzaju poziomy, półki i mostki do wspinaczki. 

  • W szczurzej klatce ważne są też elementy do gryzienia, które pomogą zadbać o prawidłową kondycję zębów. 

  • Przydatna może okazać się również mała kuweta, umieszczenia w rogu klatki i wypełniona specjalnym żwirkiem. 

Szeroki wybór na Hejzoo.pl         

W naszym internetowym sklepie znajdziesz nie tylko karmy dla psów i kotów, ale także dla królików, gryzoni, rybek, ptaków i zwierząt terrarystycznych. Pokarm i przysmaki to jednak nie jedyne rzeczy jakie oferujemy, znajdziesz u nas także różnego rodzaju zabawki, smycze, kagańce, legowiska, miski, szczotki, klatki, żwirki i wiele, wiele więcej. Wejdź na hejzoo.pl i sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!      

Pokarm dla szczura i myszy 

Klatki

Zabawki dla gryzoni

Odwiedź nasz blog o zwierzętach     

Jeżeli szukasz praktycznych porad dotyczących pielęgnacji zwierząt domowych, informacji o ich właściwym odżywianiu lub po prostu ciekawostek o różnych rasach - to idealnie trafiłeś! Może któryś z poniższych artykułów również cię zaciekawi:   

Kameleon w domu – o czym warto wiedzieć? 

Co chomik powinien mieć w swojej klatce? 

Co jedzą żółwie wodno-lądowe? 

Tego unikaj w diecie królika! 

Prawidłowa dieta szynszyli 

Mastif tybetański - charakterystyka, opis i historia rasy 



ZAKUPY W HEJZOO, FRAJDA GWARANTOWANA