Witamy w sklepie HEJZOO!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Wakacyjne upały z pupilem – jak pomóc mu je przetrwać?
  3. Wakacyjne upały z pupilem – jak pomóc mu je przetrwać?

Wakacyjne upały to czas, kiedy każdy z nas marzy o chwilach spędzonych nad wodą, a już na pewno z dala od zgiełku miast. Pamiętać musimy wtedy także o naszych czworonożnych przyjaciołach, dla których letnie miesiące mogą stanowić prawdziwe wyzwanie. Wysokie temperatury, intensywne słońce i ograniczony dostęp do chłodnych miejsc, mogą stanowić bardzo duże zagrożenie, a odwodnienie i udar słoneczny to tylko niektóre z nich. Jak zatem zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo pupila podczas trwającego lata? W poniższym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki i porady, które pomogą Wam cieszyć się ciepłem i dobrą pogodą bez żadnych obaw. 

Jak łatwo schłodzić pupila? 

Bardzo ważne jest odpowiedzialne postępowanie z pupilem w trakcie najcieplejszych dni w roku, tak naprawdę to najważniejszy element zapobiegający potencjalnym nieprzyjemnym problemom zdrowotnym.  

  • Przede wszystkim upewnij się, że Twój pupil ma zawsze dostęp do świeżej i chłodnej wody. Wymieniaj ją nawet kilka razy dziennie, a nawet wrzucaj do niej kostki lodu. 

  • Jeśli Twój zwierzak spędza czas na zewnątrz, upewnij się, że ma dostęp do zacienionych miejsc. Możesz użyć do tego parasoli, namiotów lub przenośnych budek, aby zapewnić mu prawidłowe schronienie przed słońcem. Jeżeli zaś większość czasu spędza w domu, tam też stwórz specjalne miejsce, w którym schowa się od słońca. 

  • Korzystaj z mat chłodzących, które w łatwy sposób pomogą w obniżeniu temperatury ciała Twojego zwierzaka. Możesz także zamoczyć ręcznik w zimnej wodzie i położyć go w miejscu, gdzie pupil najczęściej lubi odpoczywać. 

  • Nie planuj długich spacerów w trakcie najcieplejszych godzin dnia. Przełóż to na wczesny poranek lub wieczór. Unikaj także chodzenia po gorącym asfalcie, który może poparzyć łapy. 

  • Dobrym pomysłem będzie także podawanie zmrożonych przysmaków lub zwykłej karmy w formie orzeźwiającej przekąski. 

  • U niektórych ras można również rozważyć skrócenie sierści specjalnie na lato, ale należy to najpierw skonsultować z groomerem.  

  • Ponadto pamiętaj o tym, aby nigdy nie zostawiać zwierzaka samego w aucie, nawet na chwilę! Temperatura wewnątrz może bardzo szybko wzrosnąć i osiągnąć niebezpieczny dla zdrowia poziom. 

Dlaczego wysokie temperatury są tak groźne? 

Zarówno psy jak i koty nie potrafi efektywnie regulować temperatury swojego ciała, my jako ludzie odprowadzamy ciepło poprzez pot, jednak nasi podopieczni muszą radzić sobie z goła inaczej. Psy pocą się tylko poprzez swoje łapy, a ich główną metodą na ochłodę jest sapanie. Koty natomiast polegają głównie na wylizywaniu swojego futra. Nie są to efektywne metody, a wysokie temperatury są dla nich z tego powodu dużym zagrożeniem udaru cieplnego, a także odwodnienia. Innym zagrożeniem są oparzenia słoneczne. Z tym problemem zmagają się jednak głównie zwierzaki z bardzo krótką sierścią lub kompletnie jej pozbawione. 

Udar cieplny u psa – jak go rozpoznać i w jaki sposób zareagować? 

Udar cieplny to stan bezpośrednio zagrażający życiu naszych zwierząt, który wymaga natychmiastowej i niezwłocznej reakcji. Jak zatem prawidłowo go rozpoznać? 

  1. Intensywne sapanie i nieregularny oddech 

  2. Nadmierne ślinienie się 

  3. Niepokój i dezorientacja 

  4. Czerwone, suche dziąsła 

  5. Wymioty i biegunka 

  6. Osłabienie i utrata równowagi, a w skrajnych przypadkach nawet utrata przytomności 

Wiemy już jak rozpoznać niepokojące objawy, co dalej? 

  1. Przenieś psa do chłodnego i zacienionego miejsca 

  2. Rozpocznij proces schładzania ciała. Możesz przykładowo umieść mokre ręczniki na brzuchu pupila  

  3. Jeśli posiadasz termometr dla zwierząt, użyj go. Normalna temperatura psa wynosi od 38 do 39,2°C. Jeśli temperatura przekracza 40°C, udar cieplny jest bardzo prawdopodobny. 

  4. Nawet jeśli zwierzak po pewnej chwili poczuje się lepiej, skontaktuj się z weterynarzem. Udar cieplny może nieść bardzo poważne konsekwencje, które mogą wymagać dalszego leczenia. 

Szeroki wybór na Hejzoo.pl       

W naszym internetowym sklepie znajdziesz nie tylko karmy dla psów i kotów, ale także dla królików, gryzoni, rybek, ptaków i zwierząt terrarystycznych. Pokarm i przysmaki to jednak nie jedyne rzeczy jakie oferujemy, znajdziesz u nas także różnego rodzaju zabawki, smycze, kagańce, legowiska, miski, szczotki, klatki, żwirki i wiele, wiele więcej. Wejdź na hejzoo.pl i sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!    

Karma mokra dla psa 

Karma sucha dla psa  

Karma mokra dla kota 

Karma sucha dla kota 

Odwiedź nasz blog o zwierzętach   

Jeżeli szukasz praktycznych porad dotyczących pielęgnacji zwierząt domowych, informacji o ich właściwym odżywianiu lub po prostu ciekawostek o różnych rasach - to idealnie trafiłeś! Może któryś z poniższych artykułów również cię zaciekawi:  

Grzywacz chiński - historia, charakter, wygląd i pielęgnacja rasy 

Po co psu gryzak?

Alaskan malamute – pochodzenie, wygląd i charakter rasy 

Szczeniak w domu – o czym warto wiedzieć?

Nowofundland – gigant o łagodnym usposobieniu 

Jaka karma dla psa seniora? 



ZAKUPY W HEJZOO, FRAJDA GWARANTOWANA