Witamy w sklepie HEJZOO!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Kocia agresja - skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?
  3. Kocia agresja - skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

Koty to w stanowczej większości przypadków miłe i towarzyskie zwierzęta, które od wieków doskonale czują się w obecności ludzi. Jednakże zawsze musimy pamiętać o ich pierwotnej łowczej naturze, a wtedy nawet najbardziej sympatyczne i przyjacielskie mruczki, mogą stać się agresywne, zarówno w stosunku do opiekunów jak i dla innych zwierząt. Kocia agresja jest bowiem złożonym procesem, który może wynikać z różnych czynników, począwszy od stresu lub strachu, kończąc nawet na bólu. Zrozumienie samej natury tych niepożądanych zachowań oraz metod ich zapobiegania, może okazać się kluczem do zapewnienia zdrowej i harmonijnej relacji pomiędzy człowiekiem a kotem. W poniższym artykule przyjrzymy się głębiej temu zagadnieniu, począwszy od rodzajów i przyczyn agresji, po jej symptomy i znaki, aż po skuteczne strategie radzenia sobie z nią. 

Przyczyny kociej agresji 

Agresywne zachowania mogą mieć różne podłoże - zarówno związane z fizjologią, jak i wpływem otoczenia, a samo zrozumienie tych przyczyn, jest kluczowe w późniejszym procesie radzenia sobie z tymi niepożądanymi zachowaniami. 

Strach i niepewność: koty podobnie jak ludzie, mogą reagować agresją w momencie kiedy się boją. W nowych sytuacjach, np. podczas wizyty u weterynarza, w nowych miejscach, np. w wyniku przeprowadzki, a także przy kontaktach z nieznanymi sobie zwierzętami. To sytuacje, w których mruczki czują się po prostu zagrożone i w odpowiedzi mogą uciekać, lub wybrać opcję ataku. 

Terytorialność: koty to z natury terytorialne zwierzęta, które w momencie zagrożenia są w stanie zaciekle bronić swojego obszaru przed innymi zwierzętami, włączając w to inne koty, psy czy nawet swoich ludzkich opiekunów.  

Stres: mruczki mogą reagować agresją także w odpowiedzi na stresujące sytuacje, takie jak chociażby zmiany w otoczeniu, hałas, nadmierne stymulacje czy konflikty z innymi zwierzętami. Napięcie emocjonalne może prowadzić do wzrostu poziomu kortyzolu i innych hormonów, które bezpośrednio wpływają na agresywne zachowanie naszego zwierzaka. 

Ból: ukrywanie bólu wśród kotów to powszechne zjawisko. Choroby, urazy lub inne dolegliwości mogą być doskonale zatajane przed nami, a gdy tylko dotkniemy bolesne miejsce, lub gdy pupil poczuje się już naprawdę słaby i bezradny, często zareaguje agresją. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób rozpoznać ból u swojego kota, konieczniej przeczytaj poświęcony temu zagadnieniu artykuł na naszej stronie. 

Brak socjalizacji: brak interakcji społecznych we wczesnym okresie życia zwierzaka, może prowadzić do trudności w nawiązywaniu relacji i rozumieniu sygnałów społecznych, w późniejszych momentach jego życia. 

Agresja instrumentalna: istnieją przypadki agresywnych zachowań wynikających z próby uzyskania czegoś, na przykład jedzenia, zabawy lub po prostu atencji ze strony opiekuna. 

Lęk separacyjny: zdarza się, że nasi podopieczni zachowują się agresywnie w momencie, kiedy wrócimy do domu po dłuższej, lub nawet po krótszej nieobecności. Swój lęk wynikający z przebywania samemu w domu wyrażają agresją. 

Objawy agresywnych zachowań 

Przed samym atakiem koty często dają wyraźne sygnały, że sam atak zaraz nastąpi. Warto wcześniej rozpoznać te subtelne znaki, by móc szybko i prawidłowo zareagować: 

  • Najeżone futro na całym ciele (najmocniej na grzbiecie i ogonie) 

  • Duże szeroko otwarte oczy 

  • Naprężone ciało w pozycji bojowej 

  • Specyficzny dla kotów dźwięk syczenia lub miauczenie 

  • Rytmiczne i szybkie machanie ogonem 

Sam atak i kocia agresja, może objawiać się jako gryzienie, drapanie lub bicie łapkami. Inaczej wygląda to w przypadku takich zachowań, w stosunku do innego zwierzęcia w domu. Takie przypadki są dużo trudniejsze do zauważenia, jednakże warto zwracać uwagę na takie zachowania jak: 

  • Wpatrywanie się w drugie zwierzę (śledzenie wzrokiem każdego ruchu) 

  • Zagradzanie dostępu do miski i innych miejsc w mieszkaniu 

  • Przeszkadzanie w trakcie posiłku i podczas snu 

Agresja podczas zabawy 

Agresywne zachowania w trakcie zabawy mogą być spowodowane kilkoma różnymi czynnikami, z których niektóre są naturalne, a inne wynikają z naszych indywidualnych błędów. Częstą przyczyną niepożądanych zachowań w momencie zabawy jest zbyt szybkie zabranie kociaka od matki i jego rodzeństwa. To ważny etap, w trakcie którego mruczek uczy się rozgraniczać bezpieczną zabawę od polowania. Osobnik, który nie nauczył się tego za młodu, nie będzie nawet wiedział, że robi nam krzywdę, przełączając się od razu w tryb łowcy. 

Czasami jednak to człowiek popełnia błąd. Na przykład, jeśli używa rąk lub stóp do interakcji, zamiast odpowiednich zabawek. Kot wtedy może to źle zinterpretować, jako zachętę do gryzienia lub drapania. Istotne jest również wyczucie momentu, w którym nasz podopieczny nie chce się już bawić, a dalsze próby mogą skończy się agresją. 

Jak prawidłowo radzić sobie z kocią agresją 

Pierwszym i najważniejszym krokiem w prawidłowym radzeniu sobie z kocią agresją jest zrozumienie, co ją właściwie wywołuje. Ważne jest to czy kot reaguje agresywnie na sytuacje stresowe, terytorialne, bólowe czy może na interakcje z innymi zwierzętami? Identyfikacja przyczyny zawsze pomoże w opracowaniu odpowiedniej strategii.  

Gdy zwierzę jest przestraszone, najlepszym wyjściem będzie odwrócenie jego uwagi od źródła stresu. Odpowiednim rozwiązaniem będzie zabawa, zakończona przysmakiem lub inna formą gratyfikacji. Inną metodą może być odprężające dla kota głaskanie, jednak nierzadko próba kontaktu tylko pogłębi agresywne zachowania. Najlepiej wtedy dać zwierzakowi chwilę spokoju oraz bezpiecznej przestrzeni na wyciszenie. Natomiast w przypadku niepożądanych zachowań w kierunku innych zwierząt, bardzo ważne jest odpowiednie i stopniowe zapoznanie ich ze sobą 

Bardzo ważnym punktem jest także brak karania pupila za złe zachowanie. Kary mogą tylko zwiększyć stres i pogłębić niepożądane zachowania, a zwierzak i tak nie zrozumie naszej motywacji. Lepszym pomysłem jest nagradzanie poprawnych zachowań, co tylko umocni mruczka w przekonaniu, że coś jest dobre.  

Na koniec pamiętaj, że jeśli wciąż nie wiesz co jest przyczyną agresji u Twojego czworonoga lub nie wiesz jak prawidłowo ją wyeliminować, najlepiej skonsultuj się z weterynarzem, a następnie z kocim behawiorystą. 

Prawidłowa kocia dieta 

Zbilansowana i zdrowia dieta jest niezbędna do utrzymania pupila w zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Każdy posiłek powinien dostarczać niezbędnych składników odżywczych, istotnych do prawidłowego rozwoju. Karma musi być także dostosowana do wieku i poziomu aktywności naszego kota. Ważne jest dzienne zapotrzebowanie energetyczne, które każdy pupil ma nieco inne - szczególnie istotne jest to w przypadku dużych ras. Pamiętaj także o tym, że podstawą jadłospisu tych czworonogów jest mięso. Mruczki są bowiem bezwzględnymi mięsożercami. Oznacza to w praktyce, że ich organizm nie jest dobrze przystosowany do przyswajania produktów roślinnych, takich jak chociażby warzywa czy owoce. Mogą one stanowić wyłącznie dodatek do kociej diety. Warto unikać także produktów zawierających zboża, ponieważ są one ciężkostrawne i mogą wywoływać alergie oraz nietolerancje pokarmowe.  

Szeroki wybór na Hejzoo.pl       

W naszym sklepie internetowym znajdziesz nie tylko karmy dla psów i kotów, ale także dla królików, gryzoni, rybek, ptaków i zwierząt terrarystycznych. W naszej ofercie dostępne są także artykuły higieniczne, zabawki czy smycze oraz przysmaki dla wszystkich zwierząt domowych. Wejdź na hejzoo.pl i sprawdź co dla Was przygotowaliśmy!          

Karma mokra dla kota  

Karma sucha dla kota  

Kuwety  

Odwiedź naszego bloga o zwierzętach   

Zaciekawił Cię ten artykuł, a może pomógł Ci rozwiązać jakiś problem? Sprawdź też inne nasze wpisy, może akurat któryś z poniższych Cię zaciekawi:  

Kurylski bobtail - piękność zza oceanu 

Koty miniaturki – 6 najmniejszych ras  

Największe rasy kotów domowych  

Kot europejski krótkowłosy - dachowiec czy jednak nie?

Zapalenie pęcherza u kota – co robić?  

Jak przygotować kota do wizyty u weterynarza



ZAKUPY W HEJZOO, FRAJDA GWARANTOWANA