Witamy w sklepie HEJZOO!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Królik miniaturka – opis, pielęgnacja, odżywianie
  3. Królik miniaturka – opis, pielęgnacja, odżywianie

Ras bezpośrednio zaliczanych do grupy królików miniaturowych jest co najmniej kilka, jednakże wszystkie z nich wywodzą się wprost od udomowionych królików europejskich. Ich niewielkie rozmiary, łagodne usposobienie oraz wyjątkowa różnorodność sprawia, że stają się coraz popularniejszym wyborem i to nie tylko wśród najmłodszych miłośników zwierząt. W poniższym artykule przybliżymy nieco ich cechy charakteru, historię powstania, a także skupimy się na ich prawidłowej pielęgnacji, diecie i niezbędnym wyposażeniu. 

Królik miniaturka – historia powstania  

Pierwsze wzmianki o tych małych królikach pochodzą z początków XX wieku, gdzie były już hodowane jako zwierzęta domowe. Hodowcom zależało na tym, aby stworzyć małego, łagodnego zwierzaka, który sprawdzi się idealnie jako towarzysz każdej rodziny. Warto tu także zaznaczyć, że termin “królik miniaturka” nie odnosi się do pojedynczej rasy, ale do całej grupy tych zwierząt.  

Króliki miniaturki jako odrębna rasa, oficjalnie zostały uznane dopiero w latach 30. XX wieku, kiedy to standardy hodowlane zaczęły się dużo bardziej formalizować. W miarę rozwoju, hodowcy zaczęli koncentrować się na cechach takich jak: wielkość, proporcje ciała, a także na cechach charakteru, aby uzyskać zwierzęta nie tylko małe, ale także przyjazne i łatwe w oswojeniu. Z biegiem lat, w różnych krajach powstały różnorodne odmiany tych małych zwierzątek, np. w Holandii, Francji, Belgi czy Niemczech. Każda z tych odmian może różnić się nieco wyglądem, w tym długością sierści czy kształtem uszu.  

Rasy króliczych miniaturek 

  • Hermelin - to bardzo mały królik, ważący zaledwie 0,8–1,3 kg. Ma bardzo krótkie, białe futro oraz małe, krępe ciało. Posiada również krótkie uszy. Jest to także jedna z najstarszych i zarazem najpopularniejszych ras miniaturowych królików. Pochodzi z Holandii, a jej charakter można określić jako spokojny i przyjazny, ale czasem również nieco nieśmiały.

  • Królik Mini Lop – to rasa wywodząca się z Niemiec, ważąca zazwyczaj od 1,5 do 2 kg. Króliki te posiadają zaokrąglone ciało i charakterystyczne opadające uszy. Natomiast ich temperament zawiera się w tych kilku słowach: towarzyskie, przyjazne i łatwe do oswojenia.

  • Królik Karzełek Teddy – ten królik również pochodzi z Niemiec, a wyróżnia go długie i puszyste futro, przypominające misia oraz charakterystyczne opadające uszy i duże oczy. Są to spokojne i łagodne króliki, ważące około 1–1,5 kg. 

  • Królik Karzełek Baranek - to Francuska rasa, która waży około 1,5–2 kg, posiada charakterystyczne opadające uszy (jak baranek) oraz miękkie i krótkie futerko. Wyróżnia się także spokojnym charakterem i czułością wobec właścicieli. 

  • Królik Lionhead – nazwa tych pochodzących z Belgii królików wzięła się od ich wyjątkowej grzywy przypominającej nieco tą lwią. Przedstawiciele tej rasy ważą od 1,1 do 1,7 kg. Posiadają ponadto długie futro, które wymaga regularnej pielęgnacji. 

Prawidłowa pielęgnacja miniaturki

  1. Klatka i przestrzeń życiowa - minimalna wielkość klatki jaką powinniśmy zapewnić naszemu pupilowi to około 120 cm długości, 60 cm szerokości i 60 cm wysokości, jednak zawsze trzeba pamiętać o tym, że im większa przestrzeń tym lepiej. Samo dno klatki powinno być natomiast wyłożone miękką specjalną ściółką, taką jak siano, trociny lub specjalne granulki. Na dno klatki najlepiej sprawdza się miękka ściółka, taka jak siano, trociny lub specjalne granulki. Ważne jest, aby podłoże było regularnie zmieniane, aby utrzymać czystość i higienę.  

  1. Prawidłowa dieta – dieta pupila to zawsze bardzo ważny element, zapewniający prawidłowe zdrowie i prawidłową kondycję fizyczną. 

  • Siano powinno stanowić podstawę diety, pomaga w trawieniu i ścieraniu się zębów 

  • Codziennie podawaj także świeże warzywa liściaste, takie jak sałata rzymska, cykoria czy liście mniszka lekarskiego. Warzywa należy wprowadzać stopniowo, aby uniknąć problemów trawiennych 

  • W małych ilościach możesz podawać również owoce, najlepiej w formie przysmaku, gdyż zawierają dużo szkodliwego cukru 

  • Pamiętaj również, że królik musi mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody 

  1. Higiena - regularne czesanie jest szczególnie ważne wśród ras długowłosych, jednak krótkowłose króliki również skorzystają z regularnego czesania, które w łatwy sposób pomaga usunąć martwe włosy oraz zapobiega pojawianiu się kołtunów. W kontekście higieny, istotne jest również regularne czyszczenie klatki. 

  1. Aktywność i stymulacja – miniaturki mimo swojego niewielkiego rozmiaru, potrzebują naprawdę dużo ruchu. Codziennie zapewniaj im więc możliwość opuszczenia swojej klatki, aby biegać i skakać dowoli, w bezpiecznym i zamkniętym miejscu. Pamiętaj też o tym, że to bardzo towarzyskie zwierzęta, które uwielbiają spędzać czas ze swoimi właścicielami.  

Niezbędne wyposażenie 

Prawidłowo dobrana klatka to oczywiście podstawa, ale nie tylko ona należy do podstawowego zestawu akcesoriów, w które należy się zaopatrzyć, aby prawidłowo i w pełni komfortowo ugościć w mieszkaniu nowego pupila. 

  • Klatka - powinna być na tyle duża, aby królik mógł w niej swobodnie się poruszać, skakać i prostować. Minimalne wymiary to około 120 cm długości, 60 cm szerokości i 60 cm wysokości, ale im większa, tym lepiej. Dno klatki powinno być gładkie i wyściełane materiałem, który jest łatwy do utrzymania w czystości oraz wygodny dla zwierzaka, np. trociny, siano lub specjalne granulki.

  • Kuweta - powinna być płaska i niska, aby królik mógł z niej łatwo korzystać.

  • Poidełko - najlepszym rozwiązaniem będzie poidło kulkowe, które utrzymują wodę w czystości oraz jest bardzo łatwe w montażu. Oczywiście możesz użyć także klasycznej miseczki z wodą.

  • Miseczka na jedzenie - wybieraj ciężkie, ceramiczne miski, które ciężko będzie przewrócić królikowi. Jedna miska powinna być przeznaczona na granulat, a druga na świeże warzywa.

  • Schronienie - króliki lubią mieć miejsce, gdzie mogą się ukryć. Możesz zatem kupić specjalny domek kryjówkę lub użyć kartonowego pudełka z otworem. 

  • Zabawki i gryzaki - królikom miniaturkom można zaoferować różnorodne zabawki, w tym: tunele, kartonowe pudełka, kule do toczenia, piłki oraz gryzaki z naturalnych materiałów. Specjalne gryzaki pomagają w naturalny sposób ścierać zęby, które u tych zwierząt rosną przez całe życie. 

Jak oswoić królika miniaturkę? 

Oswajanie królika to proces, który wymaga przede wszystkim sporej dawki cierpliwości, delikatności i stopniowego budowania zaufania. Ważne jest, aby stworzyć spokojne i bezpieczne środowisko, w którym pupil poczuję się w pełni komfortowo. W pierwszych dniach po przybyciu do nowego domu, królik może być bardzo zestresowany, dlatego należy dać mu czas na adaptację. Unikaj gwałtownych ruchów i hałasów, które mogłyby go przestraszyć. 

Na samym początku waszej relacji, nie próbuj go od razu dotykać. Pozwól zwierzakowi przyzwyczaić się do Twojej obecności, głosu, zapachu i otoczenia. Gdy zobaczysz, że królik zaczyna interesować się twoją osobą, delikatnie wyciągnij rękę w jego kierunku i pozwól mu samemu podejść i ją obwąchać. W momencie, w którym pupil sam zacznie do Ciebie podchodzić bez żadnych obaw, spróbuj go delikatnie pogłaskać, najlepiej po głowie lub grzbiecie, unikając na początku dotykania brzucha i łapek, ponieważ te obszary są znacznie bardziej wrażliwe. Jeśli królik pozwoli się w końcu dotykać, nie wykazując przy tym żadnych oznak stresu i zdenerwowania, możesz stopniowo zwiększać czas spędzany na wspólnej zabawie. Pamiętaj jednak, aby zawsze obserwować jego reakcje i nie zmuszać go do interakcji, na które nie ma ochoty.  

Szeroki wybór na Hejzoo.pl           

W naszym internetowym sklepie znajdziesz nie tylko karmy dla psów i kotów, ale także dla królików, gryzoni, rybek, ptaków i zwierząt terrarystycznych. Pokarm i przysmaki to jednak nie jedyne rzeczy jakie oferujemy, znajdziesz u nas także różnego rodzaju zabawki, smycze, kagańce, legowiska, miski, szczotki, klatki, żwirki i wiele, wiele więcej. Wejdź na hejzoo.pl i sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!        

Karma dla królików 

Zabawki dla królików 

Klatki dla królików  

Odwiedź nasz blog o zwierzętach! 

Jeżeli szukasz praktycznych porad dotyczących pielęgnacji zwierząt domowych, informacji o ich właściwym odżywianiu lub po prostu ciekawostek o różnych rasach - to idealnie trafiłeś! Może któryś z poniższych artykułów również cię zaciekawi:     

Papużka nierozłączka - opis gatunku 

Kameleon w domu – o czym warto wiedzieć?   

Co chomik powinien mieć w swojej klatce?  

Co jedzą żółwie wodno-lądowe? 

Tego unikaj w diecie królika! 

Szczur domowy - podstawowe zasady pielęgnacji



ZAKUPY W HEJZOO, FRAJDA GWARANTOWANA