Witamy w sklepie HEJZOO!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Kocimiętka - czym jest i dlaczego tak oddziałuje na koty?
  3. Kocimiętka - czym jest i dlaczego tak oddziałuje na koty?

Kocimiętka to bardzo popularna roślina ogrodowa, hodowana głównie ze względu na swoje walory estetyczne, ale także przez wydzielane substancje odstraszające muchy i komary. Charakteryzuje ją duża wytrzymałość – może rosnąć praktycznie na każdym rodzaju podłoża i jest odporna na niskie temperatury. Kocimiętka znana jest jednak głównie ze względu na szczególne uznanie wśród kotów, zarówno domowych, jak i tych dziko żyjących. Można ją bez wahania nazwać kocią używką, często stosowaną w różnorodnych kocich zabawkach. Koty uwielbiają się o nią ocierać, lizać ją i bawić się, wykazując przy tym duże podniecenie. Warto jednak wspomnieć, że nie wszystkie koty są na nią wrażliwe. Badania wykazują, że około 30% kotów nie reaguje na kocimiętkę w żaden sposób. 

Czym jest kocimiętka? 

Kocimiętka (Nepeta cataria) to popularna roślina ogrodowa osiągająca wysokość od 50 do 100 cm. Posiada charakterystyczne sercowate liście z ząbkowanymi brzegami oraz drobne liliowe lub białe kwiaty zebrane w kłosy. Rozróżnić możemy ponad 250 gatunków tej rośliny, z czego większość bez problemu wyrośnie na każdym rodzaju gleby. Jest to bowiem bardzo odporna roślina, która do życia potrzebuje tylko wody i dostępu do słońca. Oprócz popularnego wśród miłośników mruczków zastosowania jako “koci narkotyk”, kocimiętka ma swoje zastosowanie również w medycynie, produkcji perfum czy u pszczelarzy. Okazuje się bowiem, że przyciąga nie tylko czworonogi, ale też pszczoły. 

Czym przyciąga do siebie kocimiętka? 

Kocimiętka przyciąga do siebie koty przede wszystkim dzięki zawartości związku chemicznego zwanego nepetalaktonem. Jest to olejek eteryczny, który znajduje się w liściach i łodygach. Działa on bardzo szybko na receptory węchowe mruczków, stymulując neurony w mózgu odpowiedzialne za przyjemność i podniecenie. 

W momencie, gdy pupil wyczuje zapach nepetalaktonu, może zacząć się momentalnie ocierać o roślinę, lizać ją, gryźć, tarzać się w niej lub po prostu wykazywać wzmożoną aktywność. Niektóre koty mogą nawet miauczeć, mruczeć lub wykazywać inne oznaki euforii. Efekt ten trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut, po czym zwierzak staje się tymczasowo niewrażliwy na jej zapach. Warto zaznaczyć też, że nie wszystkie osobniki reagują na kocimiętkę. Około 30% z nich nie wykazuje żadnej reakcji na tę roślinę. Wrażliwość na kocimiętkę jest cechą dziedziczną, a zatem oczywiste jest to, że nie wszystkie posiadają gen odpowiedzialny za tę reakcję. 

Czy kocimiętka jest bezpieczna dla kota? 

Kocimiętka nie jest toksyczna dla kotów, a więc każdy mruczek bezpiecznie może się o nią ocierać, lizać ją czy też bawić się w swój ulubiony sposób. Koty nie mogą się także od niej uzależnić. Chociaż kocimiętka jest bezpieczna, to jej nadmierne spożycie może prowadzić do lekkich dolegliwości żołądkowych. Występują one jednak bardzo rzadko, gdyż kot szybciej się znudzi niż zje jej odpowiednio dużą ilość. 

Warto wiedzieć, że niektóre czworonogi mogą reagować agresją po kontakcie z kocimiętką. Przykładowo są w stanie zaciekle walczyć między sobą o zabawki nią wypełnione. Dlatego tak istotne jest obserwowanie reakcji kota na nowe zabawki i inne przedmioty w domu. 

Rodzaje zabawek z kocimiętką 

Zabawki zawierające kocimiętkę to świetny pomysł dla wszystkich posiadaczy kotów! Pomagają w łatwy sposób zająć czymś mruczka, lub odciągnąć go od niewłaściwych zachowań. Na rynku dostępny jest szeroki wybór różnorodnych zabawek zawierających tą wyjątkową roślinę: 

  • Miękkie pluszowe zabawki, to najczęściej spotykane akcesoria wypełnione kocimiętką. Mogą mieć różne kształty i rozmiary, ale łączy je zawsze to, że są idealne do gryzienia i lizania. 

  • Piłeczki wypełnione kocimiętką lub nią pokryte, to idealny wybór dla mruczków, które uwielbiają biegać i bawić się z piłeczkami. 

  • Zabawki interaktywne, czyli te, które łączą kocimiętkę z interaktywnymi elementami, na przykład z piórkami lub dzwoneczkami. 

  • Spray'e z kocimiętką, choć nie są zabawkami same w sobie, to mogą być używane do spryskiwania innych zabawek, drapaków lub miejsc, które chcemy uczynić bardziej atrakcyjnymi dla naszego kota. 

Prawidłowa kocia dieta 

Zbilansowana i zdrowia dieta jest niezbędna do utrzymania pupila w zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Każdy posiłek powinien dostarczać niezbędnych składników odżywczych, istotnych do prawidłowego rozwoju. Karma musi być także dostosowana do wieku i poziomu aktywności naszego kota. Ważne jest dzienne zapotrzebowanie energetyczne, które każdy pupil ma nieco inne - szczególnie istotne jest to w przypadku dużych ras. Pamiętaj także o tym, że podstawą jadłospisu tych czworonogów jest mięso. Mruczki są bowiem bezwzględnymi mięsożercami. Oznacza to w praktyce, że ich organizm nie jest dobrze przystosowany do przyswajania produktów roślinnych, takich jak chociażby warzywa czy owoce. Mogą one stanowić wyłącznie dodatek do kociej diety. Warto unikać także produktów zawierających zboża, ponieważ są one ciężkostrawne i mogą wywoływać alergie oraz nietolerancje pokarmowe.   

Szeroki wybór na Hejzoo.pl        

W naszym sklepie internetowym znajdziesz nie tylko karmy dla psów i kotów, ale także dla królików, gryzoni, rybek, ptaków i zwierząt terrarystycznych. W naszej ofercie dostępne są także artykuły higieniczne, zabawki czy smycze oraz przysmaki dla wszystkich zwierząt domowych. Wejdź na hejzoo.pl i sprawdź co dla Was przygotowaliśmy!           

Karma mokra dla kota  

Karma sucha dla kota  

Kuwety 

Drapaki

Odwiedź nasz blog o zwierzętach    

Zaciekawił Cię ten artykuł, a może pomógł Ci rozwiązać jakiś problem? Sprawdź też inne nasze wpisy! Może akurat któryś z poniższych Cię zaciekawi:   

Kocia agresja - skąd się bierze i jak sobie z nią radzić? 

Koty miniaturki – 6 najmniejszych ras  

Największe rasy kotów domowych  

Kot europejski krótkowłosy - dachowiec czy jednak nie?

Zapalenie pęcherza u kota – co robić?  



ZAKUPY W HEJZOO, FRAJDA GWARANTOWANA